Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir

Saç dökülmesi özellikle günümüzde çoğumuzun yaşadığı bir sorun. Uzmanlara göre günde 100 adet saç dökülmesi normal. Saç dökülmeniz bu sayının üzerine çıkıyorsa mutlak bir uzmana görünüp dökülme sebebi araştırılmalı ve tedaviye başlanmalıdır. 

Saç dökülmesinin çoğalması kişide psikolojik olarak rahatsızlığa sebep olur. Çünkü kadın olsun erkek olsun saç en önemli aksesuarlarımız dan biridir.

Canlı gür ve bakımlı saçlar insanin kendine olan güvenini artırır ve istenen saçlardır. Bu nedenle saç dökülmesi yaşıyorsanız en kısa sürede sebebini araştırıp çözüm bulmalısınız. Her iki cinstende oluşan saç kayıplarına tıpta “alopesi” adı verilir. Erkeklerde dökülme tepeden bölgesel başlarken, bayanlarda ise saçta seyrelme (azalma) şeklinde gözlemlenir.

Saç Dökülme Nedenleri

Erkek tipi saç dökülmelerinde genellikle neden genetiktir. Genetik saç dökülmelerinde alınacak pek bir önlem yoktur. Dökülme olduktan sonra saç ekilme yöntemiyle, kaybedilen saçların yerine ekim yapılabilir. Saç ekim yaptırdığınız merkezin şartlarını mutlaka araştırıp bu işlemi yaptırmalısınız. Ekim yapacak kisinin bu konuda uzman olması, hastane şartlarının bu operasyon için uygun olup olmaması çok önemlidir.

Hijyen bir ortamda ve uzman ellerde bu operasyonu yaptırın. Bilindiği gibi kanser tedavisi sırasında uygulanan kemoterapi yüzünden saç dökülmesi yaşanır. Herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan tedavi sonunda dökülen saçlar tekrar çıkmaya başlar. Anemi nedeniyle saç dökülmelerinde genelde vücuttaki demir eksikliğinden kaynaklanır.

Vücudun ihtiyacı olan folik asit ve B12 vitaminleri dışarıdan vücuda takviye edilirse saç dökülme sorunu önlenmiş olur. Tiroit hastalığıda saç dökülmesine sebep olmaktadır. Saçkıran rahatsızlığında saç dökülmesi bozuk para görümündedir. Saçkıran tedavisinde sebep araştırılarak dökülme önlenmeye çalışılmalıdır. G

ebelik döneminde ve gebelik sonunda saç dökülmesi yaşayabilirsiniz. Sakın panik yapmayın bu dökülme geçicidir. Bir süre sonra saç dökülmesi duracak ve saçınız eski halini alacaktır. Bazı hastalıklar için kullanılan ilaçlarda saç dökülmesine yol açabilir.Bunun için gelişi güzel ilaç kullanılmamalı,kullandığımız ilaçların yan etkileri araştırılmalıdır.

Saç Dökülmesinde Stresin Etkisi

Stresli bir işte çalışıyorsanız saç dökülme sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Stresli bir yaşam tüm vücudumuzu etkilediği gibi saçlarımızı da etkiler. Ayrıca menopoza girmiş bayanlarda da saç dökülme sorunu yaşanabilir.

Uygulanan şok diyetlerle de vitaminsiz kalan saçlar maalesef dökülmeye mahkumdur. Yaşanılan ani ve acı bir olay ( bir yakının ani ölümü olabilir) saç dökülmesine sebep olabilir. Bazı psikolojik rahatsızlıklarda da saç dökülmesi sorunuyla karşılaşabiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here