Şeffaf Diş Teli

Şeffaf diş teli nedir?

Genellikle çocukluktan başlayan ve ilerleyen yaşlarda kalıcı dişlerin yerini almasıyla devam eden bir durumdur diş çarpıklığı. Diş teli kullanımı genellikle 18 ay ve 24 ay arası devam eden bir süreçtir. Tedavinin tam anlamıyla sonuç vermesi 24 ayı bulabilir. Ayrıca kontrollere zamanında gitmek ve aksatmamak da bu süreyi uzatmayan faktörlerden biridir. Çok nadir durumlarda bu tedavi süreci uzayabilir. Herhangi bir acı duyulmayan bu tedavi yönetiminde, akla ilk gelen tabi ki estetik açıdan nasıl göründüğüdür. Diş telinin ilk bir haftası genellikle hastanın alışma süreci olduğundan, tellere fazla gerginlik uygulanmaz.

Şeffaf diş teli, yapısı gereği cama benzer bir malzemeden oluştuğu için, en çok tercih edilen diş telleri arasındandır. Diş telinin görünmesinden rahatsızlık duyulan kişiler özellikle şeffaf diş telini tercih ederler. Dişlerin üzerinde şeffaf bir görünüme sahip olduğundan, görünüş açısından da kullanıma engel teşkil etmemektedir. Şeffaf diş teli bakım açısından kullanışlıdır.

şeffaf diş teli
şeffaf diş teli

Şeffaf diş teli kendi içerisinde üçe ayrılır.

  • Sert Plastik diş teli

  • Seramik diş teli

  • Safir diş teli

Şeffaf diş teli grubu içerisinde fiyat açısından en uygun olanı sert plastiktir. Genellikle Çin malı üretimdir. Tedavi süreci boyunca maliyeti düşük tutmak adına tercih edilen bir üründür. Seramik diş teli ve safir diş teli hemen hemen birbirine yakın özellikler içermektedir. Ancak bu iki diş telinin bazı dezavantajları vardır. Yapısı gereği çabuk kırılabilir. Metal diş teli kadar sağlam değillerdir. Bu yüzden dikkatli kullanım gerekmektedir. Özellikle küçük yaşlardaki çocuklar için kullanımı pek önerilmez.

Şeffaf diş teli üzerindeki kuvvet kolları, metal diş teline göre daha kısa olduğu için, şeffaf diş teli doktorun uyguladığı tedavi açısından da zordur. Ancak bu doktoru ilgilendiren bir durum olduğu için, o yüzden diş telini taktırmadan önce tim aşamaları doktorunuzda gözden geçirmeniz sizin faydanıza olacaktır. İkinci dezavantaj ise, eğer ağız bakımı yeterli derecede yapılmazsa, ağız içindeki sürtünme kuvvetini azaltır. Buda tedavi sürecinin uzamasına neden olmaktadır. Eğer düzenli olarak ve yeterli miktarda ağız bakımı yapılıyorsa metal diş telleri veya şeffaf diş teli rahatlıkla tercih edilebilir. Detaylı bilgi almak istiyorsanız disimplant.web.tr iletişim kısmından yada telefon numarasından destek alabilirsiniz.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here