Sgk Diş Teli Karşılıyor mu?

Ağız bakımı bireyler için oldukça önemli bir konu olurken yeteri kadar yapılamayan bakım sonrasından birçok sorun ortaya çıkmaktadır. Gerek düzenli olarak fırçalamamaktan kaynaklanan gerekse yemek artıklarının kalmasına izin vermekten dolayı bulunan mikroplar ve bakteriler hızlı yayılım sağlamaktadır. Ardından zayıf olan bir alanı seçerek etkisiz hale getirir ve zamanla o bölgede derinliklerine inerek çürümesine neden olur. Sonradan oluşan sorunlar bu şekilde olurken birde kalıtsal yani doğuştan oluşan sorunlar boy göstermektedir.

Sgk Diş Teli Karşılıyor mu
Sgk Diş Teli Karşılıyor mu

Çok yukarıda veya çok aşağıda çıkması ya da çene yapınızın bozuk olması gibi durumlarda mutlaka hekime gidip muayene olmanız ve durumunuz hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Ayrıklık yada çarpıklık  ne kadar iyi bakarsanız bakın geçecek bir durum değildir. Çünkü çene yapısı ve kemik dokusu hassas olduğundan dolayı hekime danışmanız da fayda olacaktır. Aksi takdirde istenmeyen olumsuzluklar yaratabilirsiniz.

SGK hangi şartlarda Diş teli Tedavisini Karşılıyor

Ortodonti uzmanlığına giren bu alanda yapılması gereken ilk aşama bulunan mikropları yok ederek uzun bir tedavi süresine başlamaktır. Öncelikle hekim seçiminizi en iyi şekilde yapmanız ve tedavi aşamalarını aksatmadan gitmeniz gerekir.

Hekiminizin size sunmuş olduğu tavsiyeleri dikkate alacak ve tedavi sürecini yarıda bırakmayacaksınız. Bu şekilde hareket ederek başarılı bir sonuç ortaya çıkarabilirsiniz. Hekim seçimi yaparken devlet hastanelerinden de yararlanabilirsiniz. Fakat Sgk Diş Teli 18 yaş üzerine bu uygulamayı takarken hastadan ücret almaktadır. 18 yaş altını ise ücretsiz bir şekilde uygulama sürecine giren bu sistemde erken tanı oldukça önemli konumda yer alır. Çünkü çocukken yapılan bu tedavi de hem sonuç daha başarılı olur hem de yarattığı etki uzun süreli olurken tedavi süresi kısa dönemli olur. 18 yaşın altında olan bireylerin masrafları devlet tarafından ödenirken alınan malzemeler hasta yakınına aittir. Bu sebepten dolayı hemen hemen devlet ve hasta yakını yarı yarıya bir ücret ödemektedir.

Sgk Diş Teli yaptırırken randevunuzu mümkün olduğunca erken almanız gerekir. Çok uzun süreye verilen randevuları sizi bekletirken 18 yaşın geçmesine bile neden olabilir. Sgk Diş Telinde hastaların yüzde %90’ı estetik amaçlı olarak takılmasını istemektedir. Fakat estetikten önce sağlık durumunu ölçen Sağlık Bakanlığı talebin çok olmasından dolayı böyle bir kararı devreye sokmuştur. Psikolojik olarak bireyi rahatlatan ve bir ortama dahil olduğunda özgüvenini kıracak bir durum olmadığını bilen kişilerde bu tedavi yöntemi etkili olmuştur.

Konuşma bozukluğu bile yaratan ayrıklık ve çok birleşiklik kişileri rahatsız ederken gerek devlet hastanelerinde gerekse özel hekimlere giderek kontrollerinizi yaptırıp sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Sgk diş teli uygulamasına dahil olmak için üniversite hastanelerinden de faydalanabilirsiniz. Fakat yoğunluktan dolayı randevu verme süresi 5 yıla kadar uzama durumu görülmüştür. Bu yüzden durumu ciddiye alarak fark ettiğiniz an hastaneye gidin ve muayene olarak yapılması gereken işlemleri öğrenin.

Tedavi süreci sona erdiğinde gözle görülen farkı yaşayacaksınız. Uzun bir süreç olan bu zaman aşımında sonuç beklediğinize değecektir. Hiçbir zaman pes etmeden sonuca odaklanın. Böylece hem estetik açıdan hem de gerek konuşma gerekse yemek yeme açısından rahatlama hissine kavuşacaksınız.

İşlem tamamlandığından ağız bakımınızı en iyi şekilde yapmaya devam edecek bölgenin mikrop kapmaması için çaba sarf edeceksiniz. Özellikle yemek artıklarının aralarda kalmasına müsaade etmeyecek ve onları özel ip kullanarak çıkaracaksınız. Çalkalama suları kullanarak yada  gargara yaparak da etkili sonuçlar ortaya çıkarabilirsiniz. İşlem süreci tamamlandığında dahi doktorunuza giderek kontrollerinizi aksatmayacak ve de düzenli olarak hekime görünmeyi ihmal etmeyeceksiniz.

Örnek verecek olursak Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde çocuğunuzun dişlerine diş teli takılmakta bir çok işlemde yapılmakta. Diş çekimi tedavi işlemleri de yapılmakta diş teli takılmasına hazır hale getiriliyor. Bu aşamaya hemen gelmekte zor. Üniversiteden randevu almak biraz zor oluyor çünkü çok sıra olmakta. Randevu alırsanız biraz bekliyorsunuz ve sizi çağırıyorlar diş teli tedavisine girişmiş oluyorsunuz. Umarız ki bu yazdığımız yazı kadar kısa bir süreçte diş teli tedavinizi yaptırabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here