Siroz hastalığı nedir ve belirtileri nelerdir?

Siroz hastalığı, karaciğerin yapısının bozulması ve hücrelerin hasara uğraması ve yok olmasıdır.  Hücrelerin yok olması ile karaciğer küçülür ve karaciğer yüzeyi pürüzlü bir hal… 

Siroz hastalığı, karaciğerin yapısının bozulması ve hücrelerin hasara uğraması ve yok olmasıdır.  Hücrelerin yok olması ile karaciğer küçülür ve karaciğer yüzeyi pürüzlü bir hal alır. Siroz oldukça ciddi ve ölümcül bir rahatsızlıktır ve bati ülkelerde görülme sıklığı ilk 10 sırada yer almaktadır.

En başlıca sebebi alkol tüketimidir ve alkol sebebiyle yakalanan sirozun tedavisi yoktur ancak alkolü bırakması tavsiye edilir. Bir diğer nedeni ise hepatit virüslerinin yol açtığı hepatit C, B, D hastalarıdır. Bu virüsler karaciğerde iltihaplanmaya yol açar.

Özellikle hepatit B deki iltihaplanma kalıcıdır. Karaciğerde demirin aşırı birikmesi, safra kesesi hastalıkları, kronik kalp yetmezliği de sirozun diğer nedenleri arasındadır. Ağrı kesicilerin uzun süre ve kontrolsüz kullanımı ve kimyasal ilaçlarla sürekli temasta siroz sebebidir.

Siroz Hastalığı Belirtileri

Hastalığın ilk evrelerinde iştahsızlık, çabuk yorulma, yorgunluk, sarılık, kaşıntı, bulantı, karın ve bacaklarda şişlik, aşırı gaz birikimi, erkeklerde göğüs büyümesi gözlemlenir. Bu belirtiler başka bir hastalık belirtisi ile de karıştırılabilir.

Bu nedenle tam teşhis için bir uzmanın muayenesinden geçmeniz gerekmektedir. Hastalığın ileri evresinde belirtiler daha göze çarpıcı ve şiddetlidir. Hastada gözle görülür bir kilo kaybı yaşanır. Büyük bir iştahsızlık gözlenir, hasta yemek içmek istemez.

Bacaklar zayıflar, dokularda su tutmaz. Yemek borusundaki damarlar çatlayıp iç kanamaya neden olabilir. Cinsel istek azalır hatta iktidarsızlık baş gösterir. Aç karnına kusmalar başlar, geceleri idrar yapmak fazlalaşır.

Hormonal denge bozulduğu için vücut kılları dökülür, damarlar genişler, boyunda ve sırtta görünür bir hal alır.

Siroz Hastalığı Tedavisi

Alkole bağlı yaşanan sirozun hastalığı maalesef tedavisi yoktur. Alınan önlemlerle hastalığın şiddeti azaltılıp hastanın rahatlaması sağlanır.

Hepatit sonucu siroz olanlarda interferon tedavisi ile virüslerin çoğalması engellenir. Tedavi sürecinde ilk yapılması gereken kesinlikle alkol tüketiminin bırakılmasıdır.

Beslenmeye dikkat edip  katı yağ ve hayvansal ürünlerden uzak durulmalıdır. Hepatit hastalığına yakalanmak için mutlaka aşı yaptırılmalıdır.

Bazı karaciğer hastalıkları tedavi edilmezse ilerde siroza dönüşebilir bu nedenle bu tarz rahatsızlıkların tedavi edilmesi. Erken teşhisin önemli olduğunu unutmamak ve düzenli aralıklarla kontrolden geçmek şarttır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here