Sistit Nedenleri

Sistit nedir? sorusuna verilecek en kısa cevap idrara sık çıkma, idrar sırasında yanma ve tam anlamıyla idrarı boşaltamama hissi ile belirti veren idrar kesesinin iltihaplanmasıdır.

Genellikle bayanların sıkça  şikayetçi olduğu bir rahatsızlıktır. 20- 40 yaş aralığındaki kadınlarda daha fazla görüldüğü gözlenmiştir. Türkiye’de her beş kadından biri hayatının bir döneminde mutlaka bu rahatsızlığa yakalanmıştır.

Kadınlarda sistitin bu kadar sık görülmesinin sebebi üretanın daha kısa olmasıdır. Sistitin en büyük etkeni koli basilidir. Vakaların %75 den sorumlu olan koli basili aslın da kalın bağırsakta bolca bulunur. Bazı risk faktörlerinin  varlığında bu bakteriler mesaneye ulaşarak sistite neden olurlar.

Sistit tedavi edilmez ise kronikleşir. Bu yüzden sürekli idrar çıkma isteği, idrar yaparken yanma ve idrarı tam boşaltamama hissi yaşıyorsanız vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız.

Sistite Neden Olan Faktörler

İdrar yolunuzda taş, tümör gibi idrar yolunu tıkayacak bir şey varsa sistit olabilirsiniz. Genital bölgenin  temizliği çok önemlidir, kötü yapılmışsa ve temizliğine dikkat edilmemişse bu hastalığa yakalanma oranınız yüksektir.

Şeker hastalığı bir çok iç organda hasar bırakır bunlardan biri de idrar kesesidir. Şeker hastalığı da sistite sebep olur. Hamilelerde de bu hastalığa yakalanma oranı yüksektir. Düzensiz cinsel ilişkide sistit yapar, özellikle balayında yaşanan sistite balayı sistiti denir.

Erkeklerde prostat ve üretra hastalıkları bu rahatsızlığa sebep olur. Menopoz dönemine girmiş bayanlarda ve yaşlılık döneminde de maalesef bu hastalığa  yakalanabiliriz.

Sistitten Koruma Yolları

Bakterilerin mesaneye tutunmasını önlemek için günlük 2 litre su tüketilmesi çok önemlidir, bakterilerin dışarı atılmasını su sağlayacaktır.

Alkollü içecekler, acı, baharatlı yiyecekler, koyu cay ve kahve tüketilmemelidir. İdrar tutmak bakterilerin mesaneye yapışmasına sebep olacaktır bu nedenle idrar tutmadan sıkça tuvalete gidilmelidir.

Tuvalet sonrası temizlik doğru yapılmalıdır. Temizleme işlemi önden arkaya doğru olmalıdır. Böylelikle bakterileri idrar yoluna taşımamış oluruz.

Anal bölge bol su ile yıkanmalıdır, temizlik için sadece tuvalet kağıdı yeterli değildir.İç çamaşırı seçilirken dikkat edilmelidir, dar ve laylon iç çamaşırı giyilmemelidir.

Dar pantolon tercih edilmemelidir. İç çamaşırı günlük değiştirilmeli ve pamuklu iç çamaşırı kullanılmalıdır. Yaz aylarında havuza girerken dikkat edilmeli, kirli havuzlara girilmemeli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here