Burun tıkanıklığı ; özellikle kış aylarında gribal enfeksiyonlar ya da mevsimsel alerjiler sonucu geçici süreyle hepimizin başına gelir. Ama tıkanıklık devam ediyor ve kronik bir hal aldıysa, günlük hayatımızı etkilemeye başladıysa en kısa sürede bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalıdır.Kronik burun tıkanıklığı horlamaya,uykusuzluğa ve sık sık hastalanmamıza yol açar buda yaşam kalitemizi düşürür.Burun tıkanıklığının bir çok sebebi olabilir. Bunun araştırılması için  bir uzmana gidip endeskopla burun içine bakılmalıdır. Tıkanıklık sebebi iyi araştırılıp tedaviye geçilmelidir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçla tedavi edilirken, bazıları ise cerrahi operasyon gerektirir. Çocuk yaşta yasanan tıkanıklıkların bazıları  tedavi edilebilmesi için yaşın 18 olması beklenir. Tüm hastalıklarda olduğu gibi erken teşhiş tedaviyi kolaylaştıracaktır.

Burun tıkanıklığı genellikle burun içindeki bazı yapıların eğrilmesi ya da büyümesi nedeni ile soluk alma kanalımızın daralması nedeniyle oluşur. Burnun kemik ve kıkırdak dokulu orta bölümünün eğrilmesi, burun etinin büyümesi( konka) sonucu nefes alma sorunları yaşarız. Çocuklarda yaşadığımız  geniz eti büyümesi  burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Genelde karıştırılır ama geniz etiyle  burun eti birbirinden farklı durumlardır. Kronik alerjik nezlede burun tıkanıklığına neden olmaktadır.Çok enderde olsa iyi yada kötü türlü tümörlerde burun tıkanıklığına neden olabilir. Görüldüğü gibi burun tıkanıklığının bir çok sebebi olabilir. Bu sebeplerden bir kaç tanesi de bir arada bulunabilir. Teşhis için en iyi yöntem endoskopiyle burun içine bakılmasıdır.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığına neden olan bir çok hastalık ilaçla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak doku şişmelerine bağlı tıkanıklar da ilaçla küçültme yöntemine gidilir. Solüsyonlar ve haplarla tedavi başlar. Teşhiste endokopiden faydalanan doktorunuz, tedavi boyuncada endoskopiden faydalanır. Küçülmenin ne kadar olup olmadığı bu kontrollerde belirlenir. Bu çok önemlidir,tamamen iyileşmeden kesilen tedavi yumuşak dokunun tekrar büyümesine neden olacaktır. Ancak ilaç ile tedavi edilemeyecek derecede ilerlemiş burun tıkanıklıklarında ameliyatla çözüm bulunabilir. Burun tıkanıklığı ameliyatlarında bu işte uzmanlaşmış, isim yapmış bir doktor tercih edilmelidir. Her doktorun tedavi yönteminin farklı olduğunu görebilirsiniz bu tarz ameliyatlarda. Ameliyatında ilk önceliği nefes alma yollarının açılması olmalıdır.