Stres ve Asabiyetin Nedenleri

Asabiyet ne zaman nede ortam tanır aniden öfkelenmemizi gerektirmeyen bir durumda fevri bir tavır sergilemekteyiz. Bu fevri tavırların nedenleri nedir bunları hiç düşündünüz mü? Neden sakin olamıyoruz?

Tam aksine asabi ve gergin oluyoruz?
Tabi ki sinirli ve tavırlı olacağımız durumlarda vardır ama bu sürekli bir şekilde aşırı gergin, asabi, sinirli iseniz o zaman durumunuzu gözden geçirme zamanınız gelmiş demektir.

Asabi oluşunuzun en yaygın nedenlerini hiç düşündünüz mü, düşünmediyseniz o zaman birlikte analiz edelim. Fazlasıyla kafein tüketenlerden misiniz, örneğin kahve, çay, çikolata bu saydıklarımın içinde vücutta bağımlılık yapan kafein içermektedir.

Bu saydıklarımda ayrıcı uyku gideren ve enerji verici iki etkisi daha bulunmakta. Tüketilen çok miktarda kafein’in en önemli yan etkisi ise uykusuzluktur.

Derin uykuya dalmamıza mani olan kafein,stres hormonlarının yükselmesine neden olmakta. Stres hormonların yükselmesiyle kan basıncını ve nabız atışının hızlanmasına neden olur. Kan damarlarında daralma sebebiyle el ve ayaklarda soğuma oluşur.

Yaşanan bu durum ise vücudun stres altında iken verdiği tepkiye yakındır. Zaman zaman bir olay karşısında ilk söylediğimiz sözlerden biri ise “bugün çok stresliyim”.

Stres nedir?

Karşılaştığınız bir olayda insanın ruhsal ve bedensel sınırlarının zorlanma halidir stres. Bedenimizin stresle karşılaştığı anda, adrenalinin salgılanması gerçekleşmekte.

Adrenalin salgılanmaya başladığında ise kan basıncı yükselir, kalp atışlarımız hızlanır, midemizde asit in yükselmesine neden olur (midede hiper asit).Kiminde beden ısısı ve solunum alıp verme hızı artar, ellerde ve ayaklarda üşüme oluşur.

Düzensiz beslenme asabi ve stresli halleri tetikler. Bir çoğumuz sabah kahvaltı yapmadan evden çıkarız,iş yerine varıldığında ise yoğun bir iş temposuyla karşılaşırız ve dolayısıyla kahvaltı yapmadan öğleye kadar çalışırız.

Peki Kahvaltı yok, gün içinde yeterince su tüketiminde yok, tüm bunların eksikliği ise; karbonhidrat, protein ve yağın dengesizce almamız demektir. Dolayısıyla vitaminlerden uzak bir yaşantımız oluşmakta, kötü beslenme
sonucu hücre yenilemesi işlevini aksatmaktadır.

Bir zaman sonra cildiniz eski canlılığını ve tazeliğini yitirmeye başlar. Saydıklarımın sonucu yorgunluk,çabuk yorulma,baş ağrısı, aşırı sinirlilik ve düşünce, hafıza sisteminde bulanıklaşma neden olmakta. Ne olursa olsun güne mutlaka kahvaltı yaparak başlanmalı ve beslenmemize dikkat etmeliyiz, özelikle bol bol su tüketmeliyiz.

Asabiyet ve stres Tiriod bezin çalışmamasının bir habercisi olabilir!

Tiriod hastalığı ikiye ayrılır

1-Hipotiroidizm

Tiriod hastalığın ilk habercisi şunlardır:Kişi kendisini halsiz hisseder,iş yaparken çabuk yorulur,hızlı hareket yapamaz, sürekli yorgun ve uyku uyuma hissi oluşur. Kiminde ses kalınlaşması ve ciltte kalınlaşma ile kuruluk oluşur. Göz kapaklarında şişlik. Saçlarda dökülme, kabızlık ve terleme azlığı.

2-Hipertiroide

Aşırı yemek yeme isteğine rağmen kilo kaybı. Aniden vücut ısısını yükselmesi ve terleme, sıcak ortamda duramamak, asabi ve sinirlilik, kalp çarpıntısı (düzensiz kalp atışı),nabız yükselmesi, yüksek kan basıncı.

Bağırsakların hızlı çalışması ve ishal olma ile sık  sık
dışkılama. Göz bebeklerin dışarı doğru büyümesi. Kaslarda güçsüzlük ve ellerde titreme.
Vücudumuz her hangi bir olayda normalin dışında bir tepki veriyorsa, bu tepkilerin altında mutlaka bir neden vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here