Tansiyon Düşüklüğü belirtileri – Nedenleri

Tansiyon düşüklüğü ;  Nabız değerlerinin kabul edilebilecek sınırın altına düşmesiyle oluşur. Tansiyon kan basıncına denir.

Kalp her kasılışın da belirli bir miktar kanı atardamarlara pompalar. pompalama sürecinde kan basıncı en yüksek seviyeye çıkar. Bu buyuk tansiyon olarak adlandırılır. Kalbin iki kasılışı arasındaki zamanda kan basıncı en düşük seviyededir.

Buna da küçük tansiyon denir. Buyuk tansiyon ile küçük tansiyon arasındaki fark ise bize nabız basıncını gösterir. Büyük tansiyon 11 altına düşerse tansiyon düşüklüğü oluşur. Tıp dilindeki ismi hipotansiyon’dur.

Tek ölçümle düşük tansiyonum var demek yanlıştır. Mesele ilk uykudan kalkar kalkmaz ölçüm yaparsak 11 altında bir değerle karşılaşabiliriz. Çünkü uykudan yeni uyanmış bir insanın nabzı düşük olacaktır. Ölçümlerde sürekli 11 altında tansiyonun görünmesi önlem almamız gerektiğini işaret eder

Tansiyon Düşüklüğünün Nedenleri

Sürekli yaşanan tansiyon düşüklüğü önemli bir hastalığın nedeni olabilir. İhmal edilmeden bir uzmana danışılmalıdır. Geçirilen ateşli bir hastalık sürecinde , yada hastalıkların iyileşme sürecinde tansiyon düşüklüğü yaşanabilir.

Adet döneminde yoğun kanama yaşayan bazı kadınlarda da düşük tansiyon gözlemlenir. İç salgı bezi bozukluklarında yada yoğun kanama geçirenlerde de tansiyon düşer. Fazla sıcakta kalıp çok ter kaybedildiğinde de ani tansiyon düşüklüğü yaşanabilir.

Çok sinirli kişilerde sinir patlaması sonucu aynı sorunla karşılaşılabilir. Tam anlamıyla nedeninin anlaşılması için bir uzmandan yardım alınmalı tam anlamıyla tansiyon düşüklüğünün  kaynağı araştırılmalıdır. Belirli saatlerde yapacağımız tansiyon ölçümleri teşhis konusunda bize yardımcı olacaktır.

Tansiyon Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Tansiyon düşüklüğünün en bariz belirtisi baş dönmesi ve göz kararmasıdır. Ani tansiyon düşmelerinde baş dönmesi, göz kararması hastanın dengesini kaybedip düşmesine hatta bayılmasına bile sebep olabilir. Kalp çarpıntısı ve halsizlik yaşanabilir.

Yorgunluk,uyku hali ve görme bozukluğu yaşanabilir. Bu belirtiler başka bir hastalıktan da kaynaklanabilir. Bu nedenle bu tarz bir durum yaşanırsa tansiyon aleti ile ölçüm yapılıp tansiyonun düşüp düşmediği tespit edilmelidir.

Bu şikayetleriniz tansiyon belirtisi ise bol tuzlu ayran hazırlanıp içilmelidir. Kan şekeri düşüklüğü ile tansiyon düşüklüğü çoğu zaman karıştırılır. Kan şekeri düşüklüğünde bir kesme şeker atılmalı yada ballı su hazırlanıp içilmelidir. Tansiyon ölçümlerinde dijital tansiyon aletleri ölçümü bizi yanıltabilir.

Çevredeki elektronik aygıtlardan etkilenen çok hassas aletler oldukları için bir iki değer yüksek ölçüm yapabilirler bu nedenle klasik tansiyon aletleri ile daha sağlıklı ölçüm yapılır. 11 altındaki değerler düşük tansiyon olup araştırılması gerekmektedir. En kısa sürede doktora başvurulmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here