Topuk Dikeni Ne demek Belirtileri

Sabah kalktığınızda ilk yere temasında ağrı hissediyor musunuz ? Uzun yürüyüşlerde bu ağrı artıyor mu ? Ve ne kadar dinlenirseniz dinlenin bu ağrılar geçmiyor mu? O zaman sizde topuk dikeni olabilir.

En kısa sürede bir doktora gidip topuğunuz dan bir film çektirmelisiniz. Çekilen düz bir filim sizin topuk dikeninizin olup olmadığını gösterecektir. Topuk dikeni topuk kemiğinin alt kısmında  kalsiyum birikmesiyle oluşan kemiksi bir çıkıntıdır. 

Uzunluğu 2 santime kadar ulaşmaktadır. Kilo sorununuz varsa, şeker hastası iseniz ve sürekli ayakta iş yapıyorsanız topuk dikeni  sizde de oluşabilir. Yanlış ayakkabı kullanımı da topuk dikenine neden olabilir. Eğer yürümede anormaliğiniz  varsa buda topuk dikenine sebep olacaktır. Eğer topuk çevresinde ağrı hissediyorsanız vakit kaybetmeden bir uzmana görünmelisiniz

Topuk Dikeni Tedavisi

Çekilen filim sonucunda  topuk dikeninin büyüklüğü ve izlenecek tedavi yöntemi belirlenir. Eğer topuk dikeni küçük boyuttaysa ilaçlarla tedavi yöntemine gidilir ve ortopedik ayakkabı önerilir.

Bu aşamada sok tedavisi denilen yöntem hastayı oldukça rahatlatacaktır. iki kaba su doldurun biri  sıcak biri soğuk olsun. üç dakika sıcak suda bekletin ayağınızı. Üç dakika sonunda sıcak sudan çıkarttığınız ayağınızı soğuk su dolu kaba sokun.

Bir dakikada  soğuk suda bekletin ayağınızı. Bu işlemi dört kez tekrarlayın. Günde iki kez yapacağınız bu şoklama yöntemi ile  ayağımızın rahatladığını görmemiz mümkündür. Ayakkabı seçimi çok önemlidir mutlaka ayağı rahat ettirecek  ortopedik  bir ayakkabı kullanılmalıdır.

Topuk Dikeni İçin  Bitkisel Çözüm

Hiçbir hastalık için bilimsel tıp terk edilmemelidir. Bitkiler ancak destekleyici tedavi yöntemleri olabilir. Doktorunuzun tedavisini yarıda bırakmayınız ve verilen ilaçları kesmeyiniz. Bitkilerle uygulayacağınız bir tedavi yöntemini sizlerle paylaşacağım.

Üç kaşık acı pul biber havanda dövülüp üç gece topuğa sarılır. Aksamdan yapılan bandaj sabah açılır. Üç akşamdan sonra çekirdekli kara üzüm havanda dövülür. Kara üzümde üç kaşık olacak. Üç aksamda dövülmüş kara üzüm sarılarak yatılır.

Üç aksam sonunda daha önce sardığımız acı kırmızı pul biber ve çekirdekli kara üzüm karıştırılarak üç gece daha bu karışım topuğa sarılarak bekletilir. Atıp ilaçlarının yanında vücuda zararı olmayan bu karışımı da denemenizi tavsiye ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here