Üç Ölümcül Hastalık Tedavisi Tek bir İlaç

Milyonlarca insanları etkileyen üç hastalığın tedavisin kullanılabilecek tek bir ilaç geliştirildi.
Her yıl özellikle yoksul ülkelerde milyonlarca insanların yakalandığı, Chagas, Şark Çıbanı ve Uyku hastalığının tedavisi için İngiliz bilim insanlarının tarafından geliştirilen ilaç, bu üç hastalığın tedavisinde kullanılacak.

1 İlaç İle 3 Hastalık

İngiliz Nature Dergisinde yayınlanan araştırmada, yaklaşık 3 milyon bileşimin test edilmesi sonucunda elde edilen ilaç, parazitlerin neden olduğu CHAGAS, ŞARK ÇIBANI (Lavşmanyaz) VE UYKU HASTALIĞI, ölümcül olan bu üç hastalıklara umut ışığı olabileceği belirtildi.

York Üniversitesi araştırmacıları yaptığı açıklamada ise; İlacı söz konusu üç öldürücü hastalığa sebep olan parazitlerin benzer yapıya sahip olduğu bulgusundan yola çıkarak elde edildiğini söyledi. Bu bileşim sayesinde aynı anda birçok paraziti öldürebileceğini kaydeden araştırmacılar, elde edilen bu ilacın bir an önce hastalara ulaştırılması için çaba sarf ettiklerini ifade ettiler.

BİRDEN FAZLA PARAZİTE ETKİ ETME ÖZELLİĞİYLE ÇOK ÖZEL BİR BULUŞ!

İlacın özelliği ise parazitler deki proteinlere saldırarak yapılarını bozarken hücrelere zarar vermemekte. İlacın piyasaya çıkması için gerekli onayların alınması beklenmekte. Onay alındıktan sonra bu tür hastalığa yakalanan insanların üzerinde denenecek.

İngiliz, araştırmacılarından Dr. Elmarie MYBURGH, ilacın “dünyada ilk kez aynı anda birden fazla parazite etki etme özelliğiyle çok özel bir buluş” olarak niteledi. Bu hastalıklar özelikle Güney Amerika, Afrika ve Asya’da her yıl 20 milyon kişiyi etkilemekte ve bunlardan 50 binin ölümüne neden olmakta.

Chagas hastalığı, Şark Çıbanı Hastalığı ve Uyku Hastalığının parazitlerin neden olduğu bu üç hastalık, farklı türden olan sivrisinekler ve böceklerin ısırmasıyla bulaşıyor.
Bu üç hastalıklar için şimdiye kadar geliştirilen ilaçların birçok yan etkiye yol açması ve ilaçların pahalı olması yüzünden tedavi sürecinin olumsuz etkilenmesine sebep idi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here