Zatürre Ölümcül Bir Hastalık Mıdır?

Zatürre, Akciğerde meydana gelen enfeksiyon ile kendini gösterir, tıbbi adıyla PNÖMONİ bakteri olarak adlandırılan ZATÜRRE, virüs ve nadiren parazitlerin neden olduğu akciğer enfeksiyonudur.

Akciğerde meydana gelen bu enfeksiyon, ALVEOL adı verilen havayla dolu
küçük Akciğer keseciklerine iltihap hücrelerinin birikmesine ve aynı alanda kan damarlarından gelen serum dolması şeklinde ortaya çıkar.Bu durum çok küçük çocuklarda, ileri yaştakilerde ve kronik hastalığı bulunan kişilerde daha ağır seyreder.Ölümle sonuçlanabilen ateşli bir hastalıktır ZATÜRRE.

Hava içeriğini kaybeden ALVEOLLER, Akciğerde içleri serum sıvısı ve iltihap hücreleri ile dolduğundan solunum işlevlerini yerine getiremezler.

ZATÜRRE BELİRTİLERİ NELERDİR?

1-Titreme ve iştah Azalması.
2-Balgam Çıkartmak (Sarı veya Yeşil Renkte).
3-Pas Renginde Olan Koyu Kırmızımsı Kıvamlı Balgam.
4-Kemiklerde Meydana Gelen Ağrılar.
5-Göğüs Ağrısı ve Boğaz Ağrısı.
6-Hırıltılı ve Kuru Öksürük.
7-Soluk Alıp Verildiğinde Sırta Çivi Batırılıyormuşcasına Duyulan Ağrı.
8-Bayılacak Hissi ve Şiddetli Baş Ağrısı ile Baş Dönmesi.
9-Şiddetli Bir Titremenin Ardından Hastada Ateş Yükselmesi.
10-Kimi Zaman Şuur Kaybı ve Dalgınlık ile Algılama Bozuklukları.
11-Hasta Kendisini Sürekli Yorgun ve Halsiz Hissetmesi.
12-Ön Göğüs bölgesinde ve Arkada Kürek Kemiğin Ucunda Hissedilen Ağrı.

ZATÜRRE BULAŞICI MIDIR?

Zatürreye sebep olan bu mikroplar kişi ile yakın bir temas sonucu bulaşır. Hastalığın sağlıklı bir kişiye bulaşması için, öksürük, aksırık ya da hasta olan bir kişinin konuşması sırasında havaya yayılan damlacıkların doğrudan solunması yoluyla bulaşır. En yaygın bulaşma ortamları ise;
– Kalabalık yerler,
– Kapalı alanlar,
– İnsanların toplu halde yaşadığı okullar,
– Askeriye ve yurtlar.
Zatürrenin bulaşma olasılığının fazla olduğu yerlerdir.Zatürreye zemin hazırlayan etkenler ise Alkol, uyuşturucu maddeler, sigara ve kötü hayat şartlarıdır.

ZATÜRRENİN NEDENLERİ VE TÜRLERİ NELERDİR?

Zatürrenin oluşumda ilk önce iltihaplanmaya virüs, bakteri veya mantar gibi mikroorganizmalar neden olur. Zatürrenin oluşumuna sebep olan OTUZUN üzerinde mikroorganizma bilinmektedir. Zatürrenin oluşturan etkenler üç grup da toplanabilir.

1-Canlı Hastalık Etkenleri,(virüs,parazitler, mantarlar…)
2-Fiziksel Etkenler,(Tozlar, Yabancı Cizimler,Zararlı Işınlar…)
3-Kimyasal Etkenler.(Lipidler, Klor, Azotoksit buharı ve Üremi sırasında ortaya çıkan bazı zehirli maddelerden oluşmakta.


Zatürrede Akciğer dokusunun iltihaplanması başlıca iki bölgede görülür.Öncelikle iltihap olayı ve iltihaba katılan ögeler buda ALVEOLLERİN (hava kesecikleri) içini dolduracak biçimdedir yadar ALVEOL duvarını ve bronş duvarlarını istila edecek biçimde gelişir.
Görülen bu iki farklı biçimde, birincisine ALVEOLLER TİPİ ZATÜRRE denmekte, ikincisine ise İNTERSTİSİEL TİP ZATÜRRE adı verilmekte.

Bakterilerin yol açtığı ZATÜRRE genellikle LOVEOLER tipte dir ve virüslerin etkisiyle oluşan ZATÜRRE ise İNTERSTİSİEL tiptedir. Çocuklarda veya erişkinlerde Zatürreye yol açan başlıca etken PNÖMOKOK mikroplardır.

Özelikle Çocuklarda ise Hemofilus İnfluenza denen mikroplar tehlike oluşturmakta.Madde Bağımlılarda, Alkoliklerde, Şeker hastalarında ve yaşlılarda ise FRİEDLANDER BASİLİNİN yol açtığı zatürreye daha çok rastlanmakta.Zatürrenin oluşumunda en büyük etken VİRÜSlerdir.

ZATÜRRE HASTALIĞIN TEDAVİSİ NEDİR?

Zatürre hastalığı tedavisinde Antibiyotikler, antiviral ajanlar, ateş düşürücü alınması, oksijen alınması, su kaybını dengelemek için yeterince bol su içilmeli, stresten uzak yatak istirahati, bol bol vitamin kalorisi yüksek besinlerle hastanın direncini yükselmek
için hastanın çok iyi beslenmesi gerekmekte.

ZATÜRRE’DEN NASIL KORUNULUR?

Bir çok hastalık Zatürrede olduğu gibi hava yolu ile bulaşmakta bunların başında Grip virüsü gelmekte.Grip virüsüne yakalanmış insanların öksürme ve hapşırmaları ile ortama saçtıkları virüslerden korunmak için maske kullanmak en etkili yoldur. Bulunduğunuz ortamlarda örneğin;
Toplu taşıtlar, Sinema, Tiyatro gibi kalabalık yerlerde havalandırmanın iyi çalıştığından emin olunmalı. Temizliğe mutlaka özen gösterilmeli, grip hastalığından korunmak için.
İnsan vücudunun direnci en başta yaşanan STRES ile azalmakta, vücudun direncinde azalma olduğunda hastalıklara en kolay yoldan zemin hazırlamakta.

Elinizden geldiğinde stresli ortamlardan uzaklaşarak sağlığınızı korumalısınız. Vücudunuzun direncini en yüksek seviyede tutmak için Sigara dan uzak durmalısınız ve uyku düzenin sağlamalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here