Zirkonyum Diş Faydaları

Zirkonyum Diş FaydalarıZirkonyum doğada bulunan beyaz metaldir. Zirkonyum ilk olarak 1789 yılında Martin Heinrich Klaproth tarafından bulunmuştur. Rengi nedeniyle diş hekimliği uygulamalarında alt yapı olarak kullanılmaktadır.

Zirkonyum Diş Faydaları Nelerdir?

Zirkonyum Diş Faydaları
Zirkonyum Diş Faydaları

Beyaz renkli, sıcağa dayanıklı ve metale karşı alerjisi olan kişiler için kullanılan ideal bir diş türüdür. Zirkonyum dişler metal kaplama olmayan diş bölümüne girer ve doğal bir diş görünümü sağlar. Zirkonyum diş ışık geçirgenliği dolayısıyla dillerdeki mat görüntü ortadan kalkar ve doğal diş görünümü kazandırır. Ancak Zirkonyum diş saf mineral haliyle değil zirkonya seramiğine dönüştürüldükten sonra kullanılmaya başlanmaktadır. Zirkonyum dişin alındığı yerde çok önemlidir.

Çünkü Zirkonyum dönüşümü sırasında havadaki oksijen veya azotla etkileşime girerse yapısına zarar verir, bu yüzden Zirkonyum özel fırınlarda işlenmelidir. Zirkonyum diş; beyazlatılmaya çalışılan dişten sonuç alınamıyorsa, dişler kesilmiş ise, dişler ayrılsa, ağzında köprü- kuron olan kişilerde, çarpık- eğri dişlerde, dolgu yapılamayacak kadar zarar girmiş dişlerde zirkonyum diş faydaları yüksektir.

Geleneksel diş yöntemine göre zirkonyum diş faydaları; kullanan kişilerde sıcak soğuk hassasiyeti olmaz, doğal görünümü sebebiyle on dişlerde daha çok tercih edilir, metal olan dişlere göre sağlamlığı daha fazladır, sigara ya da başka sebeplerden dolayı oluşan lekelenmeleri en aza indirir, Zirkonyum ağız kokusuna-diş eti problemlerine-ağızda tat değişikliğine yol açmaz.

Zirkon diş kaplaması yapılırken hastanın yüz şekli, ten rengi, ağız ve çene yapıları dikkate alınarak yapılmalıdır ki hastanın doğal görünümü bozulmasın. Zirkonyum diş faydaları diğer kaplamalara oranla daha yüksek ve daha güvenilirdir. Bu sebepten hastalar ve doktorlar tarafından en çok tercih edilen uygulamalardan birisidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here