Zirkonyum diş kaplama

Zirkonyum diş kaplama: Ağız ve diş bakımı sağlık ve estetik açısından çok önemlidir. Fakat bazı durumlarda ne kadar dikkat edilirse edilsin dişlerde bozulmalar, sararmalar ve aşınmalar meydana gelmektedir. Ancak çeşitli etmenlerin sebep olmasından dolayı bozulan diş görüntüsünü estetik olarak düzeltmek için diş kaplama uygulamaları yapılmaktadır. Kullanılan malzemelerin farklı olmasından dolayı çok sayıda kaplama çeşidi bulunmaktadır. Zirkonyum diş kaplama bu kaplama türlerinden biridir.

zirkonyum diş kaplama
zirkonyum diş kaplama

Son yıllarda zirkonyum diş kaplamaya olan ilgi oldukça arttı. Bu ilginin artmasında zirkonyum elementinin çeşitli fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip olmasının etkisi vardır. Zirkonyum elementi ile yapılan zirkonyum kaplamalı dişlere olan ilginin artma sebeplerini sıralamak gerekirse:

Zirkonyum diş kaplama neden tercih ediliyor

  • Zirkonyum diş kaplama zirkonyum elementi ile oluşturulan dişle yapılan bir kaplamadır. Zirkonyum elementi ise doğada metal halinde bulunan bir elementtir. Doğal metal olan bu element diğer kaplama türlerinin olumsuzluklarını taşımaz. Yani alerji yapmaz, ağızda tat değişikliği yapmaz, ağız kokusu oluşturmaz ve diğer kaplama türleri gibi dişin altındaki metalden yansıyan koyu renk olmaz. Zirkonyum beyaz renkli bir elementtir. Bu sebeple bu kaplamayı yaptıran insanlar beyaz renkli dişlere sahip olurlar.
  • Zirkonyum elementi ışık geçirgenliği özelliğine sahiptir. Bu özellik de zirkonyum kaplama yapılan dişlerin şeffaf ve orijinale yakın bir şekilde doğal görünmesini sağlar. Ayrıca bu kaplamaya sahip insanlara gülerken daha estetik bir görüntü kazandırır.
  • Zirkonyum ısı iletkenliği az olan bir metal olduğu için ağızdaki sıcak ve soğuk hissi dişlere zarar vermez.
  • Diş eti rahatsızlıklarında sıklıkla görülen diş eti morlukları zirkonyum kaplamalarında görülmez.
  • Zirkonyum oldukça hafif bir metal olduğu için ağıza rahatsızlık vermez.
  • Bu kaplama diş eti kenarlarında koyu renk oluşumuna neden olmaz.
  • Doku uyumlu olan zirkonyum alerjik reaksiyonlar göstermez. Diğer kaplamalarda porselen altında bulunan metale alerjisi olan insanlar da bu kaplamayı tercih etmektedirler.
  • Zirkonyum metali aşınmalara dayanıklı olduğu için zirkonyum kaplama yapılan dişler uzun ömürlü olurlar.

Bütün bu özellikler ülkemiz de dahil olmak üzere dünyanın her yerinde zirkonyum kaplamalı dişlere olan ilgiyi bir hayli artırmıştır. Merak ettiklerinizi Diş implant sitemizdeki yorum alanından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here