Zirkonyum Diş Tedavisi Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler 2018

Zirkonyum Diş Tedavisi Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler 2018
Zirkonyum Diş Tedavisi Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler 2018

Bu yeni geliştirilmiş bu tam seramik malzemeyle yüksek dayanıklılığa sahip restorasyonlar yapılmaktadır. Başlangıçta tek kron ve üç üyeli köprüler ile sınırlı olan zirkon ile bugün geliştirilmiş yüksek dayanıma sahip 14 üyeli tek parça restorasyonlar yapılır.

Zirkonyum Diş Tedavisi

Şu ana kadar zirkonyum oksit çok sert bir malzeme olduğundan zor işleniyordu ve bu yüzden protez olarak kullanımı çok bir durumdur. Ancak yapılan son çalışmalarla bu sert ve dayanıklı malzeme ağızda kullanılabilir hale getirilmiştir.

Diş hekiminizin belirttiği özelliklere göre yeni dişinizin bir modeli diş laboratuarında yapılmaktadır. Bu model yardımıyla bilgisayar kontrolünde zirkonyum oksit kuron veya köprünüz üretilmektedir.

Daha sonra dişinizin doğal rengine uyması adına, yapılmış olan zirkonyum oksit’e seramik kaplama uygulanmaktadır. Zirkonyum akıllı seramikler sayesinde diş restorasyonu hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, lütfen diş hekiminizle görüşerek işleme alabilirsiniz.

Bu sistemde alt yapı olarak metal yerine beyaz bir renk olan zirkonyum alaşım kullanılmaktadır. Sistemin en büyük avantajları, ulaştığı çok yüksek dayanıklıklarla, arka bölgedeki köprülerde tam estetik bir görünüm sağlamak olacaktır.

Zirkonyum akıllı seramiklerin, vücudumuzla biyo uyum ve doğal görünüm sağlamaktadır.

Yüksek teknoloji ürünü olan ve dayanıklılığını uzay mekiklerinde ısı kalkanları, spor arabalarda fren diski olarak kanıtlamış olan Zirkonyum oksit şimdi diş hekimleri tarafından kullanılmak olacaktır. Zirkonyum akıllı seramikleri uygulamasıyla diş hekimliği için geliştirilen bu teknolojik seramiğin prostetik tedaviye katkısı oldukça büyük denilebilir.

Köprü: Bir veya birden fazla diş eksikliği içinde, komşu dişlerin küçültülerek, bunlara gelen özel kaplamalardan destek alınılarak ara boşlukların doldurulması işlemleridir.

Herhangi bir nedenle diş kaybı meydana geldiğinde komşu dişlerde bu boşluğa doğru hareket başlamaktadır. Bunun sonucunda yandaki dişlerde dişeti problemlerini, bu boşluğa devrilmeye bağlı kemik kayıplar için, estetikte bozulma ve çiğneme kuvvetlerinde değişiklikler meydana gelmektedir. Eğer uzun süre bu boşluk implant ya da köprü ile restore edilmezse bu komşu dişlerde de kayıplar olacaktır.

Zirkonyum diş günümüzde oldukça yaygın bir kullanım alanına sahip olmaya başlamıştır. Özellikle Mayıs 2015’de SGK’nın belli ücretler dahilinde zirkonyum diş yapımını karşılayacağı açıklamasından sonra maliyeti açısından yaptırmak istemeyenlerin bile zirkonyum diş ile ilgili araştırma yaptığı görülmektedir.

Peki neden zirkonyum diş? Sağlığa yan etkisi yok mu? Normal diş gibi oluyor mu? işte bu ve benzeri sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.

Neden Zirkonyum Diş Yaptırmalıyım

Biyolojik uyumluluğu üst düzeyde olan zirkonyum aynı zamanda tam anlamıyla diş eti dostudur diyebiliriz. Beyaz renkli oluşu ışığın geçirgenliğine müsaade etmekte ve doğal diş görüntüsünün yakalanmasını sağlamaktadır. Estetik açıdan bu durum çok önemli olmakla birlikte oluşan saydam görüntü kişiler üzerinde özellikle psikolojik olarak olumlu sonuçlar vermektedir. Fotoğraf çekimlerinde bembeyaz bir gülümseme ile poz vermenize olanak sağlayacaktır.

Zirkonyum Dişin Sağlığa Yan Etkisi Yok Mu?

Zirkonyum ağır bir metal olmadığı için sağlığa hiçbir yan etkisi olmadığı gibi yukarıda da anlatmaya çalıştığımız gibi biyolojik uyumluluğu sayesinde iyileştirici etkisi vardır. Normal bilinen köprü uygulamalarında kullanılan metaller düzenli bakılmadığında kullanıcılarını rahatsız edebilirler ancak zirkonyum diş kullanıcılarının böyle bir durum ile karşılaşması mümkün değildir. Kullanımı esnasında herhangi bir yan etki şikâyeti bu zamana kadar hiçbir kullanıcıdan gelmemiştir.

Zirkonyum Diş Normal Diş Gibi Oluyor Mu?

Zirkonyum diş ile normal diş arasında hiçbir fark yoktur. Normal diş ile yapabildiğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Sıcak ve soğuk içecekleri güvenle içebilir, normal dişiniz ile yiyebildiğiniz kuruyemiş tarzında yiyecekleri yiyebilirsiniz. İçtiğiniz kahve, sigara ve çay gibi kafein ve nikotin içeren içecekler yüzünden normal dişinizde kalan lekeleri üzerinde barındırmayacağı için bu tarz içecekleri sıklıkla kullanan kişiler için zirkonyum diş çok uygun bir seçim olacaktır.

Neden zirkonyum diş kullanımı için ekstra bir dikkat göstermenize çok gerek bulunmamaktadır. Normal dişinize verdiğiniz önemi vermeniz zirkonyum dişinizi uzun süreler ve sağlıklı bir şekilde kullanmanız için yeterli olacaktır. Kişiden kişiye farklılık göstermeyen özelliklere sahip olması sebebiyle bulunduğunuz ortamlarda siz söylemedikçe zirkonyum diş sahibi olduğunuzu kimse bilemeyecek ve kendi dişinizden ayırt edemeyeceklerdir. Zirkonyum diş fiyatları için lütfen linke tıklayınız.

Diş yapısı itibari ile vücutta en çok dikkat edilen parçalardan sadece birisidir. Kişi kendi dişini herhangi bir olay ya da olağan halinde kaybedebilir. Teknolojinin gelişmesi ile diş dökülmelerine çürük ve aşınmalarına birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden biri de kaplamadır. Kaplamalar kaliteli ve kolay işlevli olmasının yanında vücuda zarar vermemeli ve dişi dış etkenlerden korumalıdır. Tabi ki birçok yararlarının da olması beklemektedir. Zirkonyum dişim düştü diyorsanız hemen bir diş hekime gitmelisiniz.

Zirkonyum dişler şeffaf olması ve kolay yıpranmaması diğer kaplama yöntemlerinin bir artıları arasındadır. Birçok kaplama çeşidi olmakla birlikte çoğunun kullanımda alerjik durumlar söz konusu iken zirkonyum kaplama dişlerde bu sorun oldukça azdır. Ancak teknoloji ile yapılmış ve gelişmiş bu dişlerinde bir süresi vardır. Ve bu süreden sonra siz istemesiniz dahi zirkonyum dişim düştü gibi bir sorunla karşılaşacaksınız. Süresi diş kullanım bakım ve düzenli fırçalamalarına göre değişmekle birlikte genellikle 5-10 yıl arasındadır. Zirkonyum diş düşmesi sürelerini ve detaylı bilgileri aşağıda bulacaksınız.

Zirkonyum Dişim Düştü Kullanım Süresi
Ortalama 10 yıl Zirkonyum kaplama süresi vardır.

Tabi ki bu süre diş kontrolleri ve düzenli fırçalama ile sağlanır.

Dişlerin düzenli fırçalanması zirkonyum diş düşmesi ve yıpranmasını engelleyecektir.

Zirkonyum Kaplama Düşmesinde Yapılması Gerekenler

Yapılması gerekenler diş düşmesi halinde uzman doktorlar eşliğinde diş eti temizliği ve tekrar aynı işlemin uygulanması gibi bir döngü oluşmaktadır.

Düzenli olarak yapılmasından sonra herhangi bir sorun oluşturmayan zirkonyum dişler diş etlerine kolay oturması ve alerji yapmaması nedeni ile kolaylıkla değiştirilebilir.

Düşmesi halinde yapılması gereken bir diğer durum ise düşen zirkonyum kaplama dişin kaybedilmemesidir.

Kaplama altındaki diş eti çürük yapması düşmesine neden olur.

Tekrar temizlenmesi sonucu aynı diş tekrar yapıştırılabilir.

Klinik ortamlardan kırılmanın tedavisi mümkündür.

Kırılma, düşme gibi olayların yaşanması normal diş ile hemen hemen aynı denilebilir. Bu yüzden son yıllarda gelişen ve diş sağlığını korumaya yarayan en büyük tedavi olarak görülüyor. Dezavantajlarının oldukça az olması zirkonyum diş tedavisi oranlarını satışını oldukça artırmıştır. Zirkonyum dişim düştü ne yapmalıyım sorusunun cevabı uzman bir diş hekimine gitmek olacaktır.

Zirkonyum ve Zirkonyum Diş Nedir?

Zirkonyum metali Martin HeinrichKlaproth tarafından 1789 yılında keşfedilmiştir. Zirkonyum elementi 1824 yılında ise JonsJakobBerzelius tarafından yeniden izole edilmiştir.

Zirkonyum elementi

 • Sıcaklığa ve korozyona karşı oldukça dayanıklıdır.
  Oldukça reaksiyona girmeye istekli bir madde olup, havada ve sıvı içerisinde hızlıca oksitle kaplanır ve korozyona dayanıklı, dirençli bir hale gelir.
 • Diş hekimleri tarafından ise zirkonyum minerali zirkonyadan elde edilen zirkonya seramiği formunda faydalanılmaktadır.
 • Zirkonyum metali rengi dolayısıyla da diş hekimleri tarafından diş estetiği uygulama ve tedavilerinde alt yapı malzemesi olarak kullanılmaktadır.
 • Zirkonyum madenini işlemenin çeşitli yolları vardır ve bu yöntemin çeşidi kaplamanın kullanımı sırasında oldukça etkili olmaktadır.
 • Günümüzde üç boyutlu cihazlarla bilgisayar ortamında program destekli dizayn ve üretim yapılması en doğru ve güvenilir yöntemdir.
 • Adı her zirkonyum olan uygulama her zaman iyi olmamaktadır. El ile işlenen zirkonyum madeni çeşitlerinin kullanılmasıyla uygulanan işlemlerde iyi sonuçlar ile karşılaşılmamaktadır.
 • Zirkonyum madenini işlemenin çeşitli yolları vardır ve bu yöntemin çeşidi kaplamanın kullanımı sırasında oldukça etkili olmaktadır.
 • Günümüzde üç boyutlu cihazlarla bilgisayar ortamında program destekli dizayn ve üretim yapılması en doğru ve güvenilir yöntemdir.

Kendimize Neden Zirkonyum Diş Yaptırmalıyım? Sorusunu sormalıyız. Adı her zirkonyum olan uygulama her zaman iyi olmamaktadır. El ile işlenen zirkonyum madeni çeşitlerinin kullanılmasıyla uygulanan işlemlerde iyi sonuçlar ile karşılaşılmamaktadır.

Zirkonyum diş ağrısı olur mu?

Kaplama yapılmış dişlerinizi kendi dişiniz gibi dilediğiniz gibi kullanırsınız. Fakat zaman zaman bazı dişlerde fazlaca çürük bulunması nedeniyle dişlerin tedavi işleminin ardından zirkonyum diş ağrısı meydana geliyor ise kanal tedavisi gerekmektedir. Bu ağrıların sebebi önceden bir süre ağrımış olan dişinizin daha sonra yeniden akut ağrı safhasına geçmiş olması olabilir.

Ağrı, zirkonyum kaplama yapılması işlemi uygulanmadan önce atak göstermiş ya da devam ediyorsa bunu diş hekiminize bildirmeniz büyük önem taşımaktadır. Böyle durumlarda diş hekiminiz uygun işlem basamaklarını belirler. Gerekli ise ağrının geçmesi için hastaya gerekli süre zarfı içerisinde kanal tedavisi uygulanır. Zirkonyum diş ağrısı en kısa sürede doktorunuza başvurunuz.

Aşırı madde kaybı yani diş minelerin zarar görmesinde dişlere kaplama yapılması daha doğrudur. Kanal tedavili dişlerin başarılı bir şekilde yapılması ve uygulamanın kalitesi ile doğru orantılıdır. Kaplanan dişler ve ağızdaki tüm diğer oluşumların istenmeyen durumun oluşu ağız bakımı ile alakalıdır.

Zirkonyum Dişlerin Ömrü de ağız bakımını dikkatli şekilde yapanlar için oldukça dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Işık geçirgenliğinin mükemmelliği ve diş etlerinizin zarar görmemesi açısından incelendiğine zirkonyum diş doğal görünümü ile diğer kaplamaların önüne geçmiştir. Renk uyumsuzluğunun olmaması için tercih edilen rengin de hekiminiz ile karar verilmesi önceliğiniz olmalıdır.

Zirkonyum Dişlerin Ömrü nü uzatan düzenli diş fırçalaması kadar sert maddeleri ısırmamak ve dişleri kırmak için zorlamamaktır. Bu uyarı normal de kaplama yapmayan kişiler için bile geçerlidir. Ağzınızın en olması gereken kesme işlemini hatta öğütme işlemini yapan dişlerinizi açacak niyetiyle kullanmak diş minelerine, diş etlerine zarar verecektir. Kırılma olasılığı yüksek olduğu kadar dolgularınızın çıkmasına da sebep olur. Böyle bir durum yaşarsanız eğer zaman kaybetmeden diş hekiminize ulaşmalısınız.

Dişlerde görülen belirtiler;

 1. Şişme
 2. Kızarıklık
 3. Morarma
 4. Kırılma
 5. Ağrı
 6. Hassasiyet
 7. Ani renk değişmesi
 8. Ağız içi yaralar
 9. Diş etlerinde kızarıklık ve ağrı

Gibi belirtiler sizi kendi uzmanınıza yönlendirmelidir. Yirmilik dişlerin çekilip tedavi yapılmasının gerektiğinide vurgulayalım çünkü zamanla arka tarafta ki dişlerin yani yirmiliklerin diğer sıra dişleri sıkıştırması ile ağız içi çirkin çarpık bir oluşum yaratabilmektedir. Porselen kaplamalarda kalitesiz malzeme kullanılması ve iyi bakılmaması düzenli bir hekim tarafından görülmemesi de oldukça büyük sorunlara sebep olmaktadır.

Zirkonyum Dişlerin Ömrü nün bu yüzden de uzun ve sadece fırçalamayla ömürlük olabildiği bilinmektedir. Dikkat edilmesi gereken ise kaplamayı yapan uzmanın daha sonra ki kontrollerde kaplama alının da diş taşı oluşumunun oluşup oluşmadığına dikkat etmesidir. Bu sorun eğer fark edilmeyecek olursa diş kaybı oluşabilir tabiî ki altta bir diş varsa ve kaplama ucuz bir maddeden yapılmış ise. Zirkonyum da dayanıklı bu malzemenin bu şekilde bir şikayeti oluşmamıştır.

2018 Zirkonyum fiyatları kaç TL konulu makalemizi okudunuz mu?

Zirkonyum Diş Kaplaması Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İstek ve şikayetlerinizi rahatlıkla iletebileceğiniz, diyalog kurma yeteneği mevcut olan işinde uzman bir hekime başvurmaya dikkat etmelisiniz.
Diş hekimine ne istediklerinizi düzgünce ifade etmeli ve gerekli ise görsellerden de yararlanarak somut bir ifade gerçekleştirmelisiniz.
Diş sağlığı kadar diş eti sağlığının da önemli olduğunu göz ardı etmemeye özen gösterin. Diş ve diş eti aynı anda sağlıklı olursa estetik bir gülüşe kavuşabilirsiniz.
Diş rengi seçiminde doğal diş renklerinden yana olmaya çalışın.
Diş hekimiyle aranızda yazılı bir belge bulundurmanız her durumda sizin yararınıza olacaktır.
Zirkonyum diş kaplaması hangi durumlar kullanılmaktadır?

Renk ve yapısı bozulmuş dişlerde beyazlatma işlemlerinden sonuç alınmaması durumlarında zirkonyum diş kaplaması kullanılır.
Dişleri kesilmiş ve ya kırılmış kimselerde zirkonyum diş kaplaması kullanılır.
Dişleri ayrık olan kimselerin dişlerinin birleştirilmesi, aradaki boşlukların kapatılmasında zirkonyum diş kaplaması kullanılmaktadır.
Metal destekli dişin değişimi işlemlerinde
Kişilerin önceden yapılmış olan fakat rengi ve dokusu bozulan dolgularının tedavisinde zirkonyum diş kaplama işleminden faydalanılır.
Dişleri çarpık, yamuk veya eğri olan kimselerin diş yapısının tedavisinde zirkonyum diş kaplama yönteminden faydalanılabilir.
Aşınması çok fazla olan dişlerde dolgu yeterli olamamaktadır. Bu durumda zirkonyum diş kaplama yönteminden faydalanılabilir.

Zirkonyum diş bakımı gerekli mi?

Günümüzde birbirinden farklı pek çok kişi kaplama, köprü ve buna benzer diş protezlerini kullanmak zorunda kalmaktadır. Dişlerin protez olması ağız ve diş sağlığı, zirkonyum diş bakımı gerekli mi? hususunda gerekli önemin verilmeyeceği anlamına gelmemektedir.

Protezlerin yüzeyleri diş tabaklarından daha fazla tutuculuk özelliğine sahiptir. Bu sebepten dolayı protezlerin yüzeyi plak oluşumu için oldukça müsait bir ortam oluşturmaktadır. Bu yüzden diş protezlerinin düzenli ve etkili bir şekilde temizlenmesi zorunlu bir gerekliliktir. Bu gereklilik yerine getirildiği sürece kullanılan diş protezinin ömrü daha uzun olmaktadır.

Zirkonyum diş bakımı sırasında düzenli diş hekimi kontrollerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Zirkonyum dişler canlı doku değildir ve zamanla değişen ağız yapısına uygun olarak yeniden dizayn edilmesi gerekmektedir. En uygun yöntemler için hekiminize danışınız.

İnsanlar topluluk halinde etkileşim içinde oldukları için sürekli dış görünüşe özen göstermek zorundadırlar. Kolay ve etkili iletişim için bir bakış ve içten bir gülümseme şarttır. Kimi zaman dişler bazı çevresel faktörler nedeni ile aşınmaya uğrar ve etkili iletişimin önüne geçer. Ya da herhangi bir sebepten dolayı diş etlerinde ve dişlerde doğuştan oluşan eksiklik ve aşınmalar dişlerin saklanmasına dahi neden olabilir. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için estetik çözümler bulunmaktadır. Bunlardan biri zirkonyum dişler olmakla birlikte sağlık
açısından da zirkonyum dişin zararları bulunmaktadır.

Zirkonyum dişin zararları

Zirkonyum metalinden üretilen beyaz renkli, korozyona ve sıcağa karşı dayanaklı ve
daha birçok özelliği ile rahat bir şekilde kullanılan bir diş türü olarak bilinir. Zirkonyum dişler nadirde olsa diş eti çekilmesi gibi bazı problemlere yol açtığı bilinmektedir. Bunun en büyük sebebi diş etlerinin farklı bir maddeyi kabul etmemesidir.

Zirkonyum dişin zararları takıldığında bir diğer sorun ise hissizlik problemidir. Zirkonyum dişlerden kaynaklı dişlerin genel sorunu diş hekiminin bu dişleri iyi yapıştıramamasındandır.

Zirkonyum dişin zararları niteliğinde bir problemde diş sallanma problemi yaşanabilir. Bu durum sonucunda hastalarda “s” harfini kullanamama gibi problemlere de neden olabilir. Bazı kaplamalar gibi zirkonyum dişler için ağız kanserine neden olduğu da söylenmektedir. Ayrıca radyasyon yaydığı da söylenenler arasındadır. Takıldığında diş etlerinde morarmalara neden olur.

Zirkonyum dişin zararları nasıl giderilir?

Zirkonyum dişin zararları nasıl giderilir? sorusuna cevap olarak şunları söyleyebiliriz;

Zirkonyum diş sallanma problemi yaşansa da düşmez. Bahsedilen zararlara bakıldığında hepsinin doktorun dişi iyi yapıştıramaması ya da steril tutulamamasında kaynaklanıyor.

Kısacası zirkonyum diş zararları kesin olmamakla birlikte diş hekiminin sağlayacağı hizmetin iyi olması önemlidir. Eğer diş hekiminiz bu tedaviyi iyi uygular ve yapıştırırsa zararların birçoğu giderilir. Geri kalan birçok zarar da kesinliği tartışılır bir konudur. Aslında bakıldığında her tedavi kadar sorun yaratabilen zirkonyum dişler, zararlı değil yararlıdır ve diğer diş kaplama tedavilerinden daha üstündür.

Dişlerin şeffaf ve dayanıklı olması kolay kolay tekrar değişmemesi nedeni ile seçilebilecek nedenler arasındadır. Zirkonyum diş tedavisinin istenildiği gibi sonuçlanması için uzman hekimler ile çalışılması tedavinin seyrini o yönde değiştirir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here