Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum aşınmalara karşı dayanıklı olduğu ve beyaz renkli olduğu için diş uygulamalarında sıkça kullanılmaktadır. Zirkonyum kaplama da son yıllardan adından söz ettiren bir uygulamadır. Klasik porselen diş kaplamalarda, porselenin altında metal kullanması birçok olumsuzluğa yol açmaktadır. Zirkonyum kaplamada doğal bir madde olan zirkonyum, porselenin altındaki metalin yerine kullanılır.

zirkonyum kaplama
zirkonyum kaplama

Bu kaplamada uygulanan metodlar diğer kaplama türlerinde uygulanan metodlar ile aynıdır. Diş ölçüsü aynı şekilde alınır. Sadece dişin hazırlanma bölümü farklıdır. Diş hazırlanırken kaplama yapılacak dişlerin ölçüsü bilgisayara girilip istenilen ölçülerdeki diş bilgisayar yardımı ile el değmeden zirkonyum levhalarına kesilir ve şekillendirilir. Şekillendirilen zirkonyumun üzerine uygun renkte seramik yerleştirilir. Hazırlanan bu alt yapı işlenmesi için laboratuvara gönderilir ve dişlere son şekli verilerek kullanıma hazır hale getirlir. Klasik kaplamada metalin sebep olduğu olumsuzluklar bu kaplama türünde görülmemektedir. Bu kaplamanın birçok avantajı da vardır. Bu avantajlarını sıralayacak olursak:

  • Ağıza sokulan maddelerin vücutla uyumlu olması gerekir. Zirkonyum vücutla uyumlu bir maddedir. Bu kaplamalar diğer diş dokuları, diş eti ve kemik yapısıyla uyumlu malzemelerden oluşmaktadır.
  • Renginin beyaz olmasından dolayı klasik kaplamada bulunan metalin rengi gibi koyu renk yansıması olmaz.
  • Yapay metal olmadığı için ağızda farklı tat ve koku oluşturmaz.
  • Işık geçirgenliği olması özellikle ön dişlerde estetiği yakalamak açısından idealdir.
  • Çiğneme kuvvetlerine karşı oldukça dirençlidir. Bu sebeple arka dişlerde de rahatlıkla kullanılabilir.
  • Metale karşı alerjisi olan insanlar tarafından da kullanılabilir, çünkü alerji yapmaz.
  • Bu kaplamanın ekstra bir bakıma ihtiyacı yoktur. Düzenli fırçalama ile iyi bir ağız hijyeni elde edilebilir.
  • Her tür ve renkte dişe uygulanabilir. Dişin asıl rengi bu kaplamayı etkilemez. Ayrıca uzun yıllar kaplamanın rengi değişmez.

Peki zirkonyum kaplamalar kimlere uygulanabilir?

Bu kaplamalar daha önce metal destekli kaplamalar yaptıran kişilerde de uygulanabilir. Ayrıca vücutla uyumlu olduğu için her yaş insan için de uygundur. Alerji yapmadığı için metale alerjisi olan kişilerde de bu tür kaplamalar gönül rahatlığı ile uygulanabilir. Zirkonyum diş hakkında dahada bilgi için yorum yada iletişim den yazınız.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here