Zirkonyum Nedir?

Zirkonyum Nedir? Son zamanlarda zirkonyum kelimesini sıkça duyuyor olabilirsiniz. Fakat birçoğumuz zirkonyum nedir bilmiyor olabilir. Peki zirkonyum nedir? Zirkonyum doğada bulunan bir metal türüdür. 18. Yüzyılda keşfedilmiş bir metal olan zirkonyum birçok alanda önemli derecede kullanılmaktadır. Zirkonyum beyaz renkli kimyasal bir elementtir. Zirkonyum birçok madde ile kolayca reaksiyona girebilen, reaktif özelliğe sahip bir elementtir. Bu özelliğinden dolayı da zirkonyum hava veya solüsyon ile temas ettiği zaman yüzeyinde bir oksit tabakası oluşur.

Yüzeyinde oluşan bu oksit tabaka ise zirkonyumun sıcaklığa ve korozyona karşı oldukça dirençli olmasını sağlamaktadır. Zirkonyum çoğunlukla Avustralya, Brezilya, Rusya, Amerika ve Hindistan maden kaynaklarından çıkarılır. Zirkonyum birçok farklı bileşik halinde bulunabilir. Bu bileşiklerden en önemlisi zirkonyum oksittir. Ayrıca zirkonyum 2. geçiş element serisinde olan elementlerden biridir. Zirkonyum, hafniyum ve ütanyum elementleriyle benzer fiziksel ve kimyasal özellikleri gösterir. Bu üç element arasındaki tek fark çekirdek yapılarıdır. Zirkonyumun elektronik yapısı normal bir metale uygun olup, paslanmaz çelik kadar kuvvetlidir.

zirkonyum nedir
zirkonyum nedir

Zirkonyum Nedir Nerelerde Kullanılır

Böyle özelliklere sahip olan zirkonyumun kullanım alanları şunlardır:

  • Zirkonyum yanma özelliği dolayısıyla askeriyede kullanılır.
  • Korozyona yani aşınmaya karşı dayanıklı olması sebebiyle reaktörlerdeki yakıtların koruyucu kılıflarında kullanılır. Ayrıca yavaş nötronları geçirgenliği özelliği de bu alanda kullanılmasına neden olmaktadır. Fakat zirkonyum genellikle hafniyum ile birlikte bulunur. Bu alanda kullanılmadan önce birlikte bulunduğu hafniyumdan ayrılması gerekmektedir.
  • Yine aynı şekilde aşınmaya karşı dayanıklı olduğu için çeşitli araç gereçlerin yapımında ve kemik cerrahisinde kullanılır.
  • Özel tüplerin yapımında kullanılır.
  • Dayanıklı olmasından dolayı bazı özel çeliklerin yapımında kullanılır.
  • Düşük sıcaklıklara iletken olmasından dolayı mıknatısların yapımında kullanılır.
  • Erime noktasının yüksek olmasından dolayı ateşe dayanıklı malzemelerin yapımında, ayrıca cam ve seramik yapımında kullanılır.
  • Renginin beyaz olmasından dolayı estetik diş hekimi uygulamalarında zirkonyum diş kullanılır.

Bu kadar farklı alanlarda kullanılan bir element olmasına rağmen, zirkonyum nedir diye sorulduğunda aklımıza genellikle diş implantları gelmesinin sebebi ise zirkonyumun özellikle son yıllarda diş cerrahisinde adından oldukça söz ettirmesidir. Bilgi almak için yorum alanında yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here